Faculty / Staff Directory

 

ROOM TEACHER
Email
GRADE/PROGRAM
Main Office  
 

Office

Mr. Chris Gamble
image-1
Principal
Office  Mrs. Kathy Sandlass
image-1
Clerk
       
Teaching Staff      
108 Ms. Sandy Coppa Pre-Kindergarten
105 Ms. Tracy McReynolds
image-1
Kindergarten
101 Mrs. Andrea Sartain
image-1
1st grade
102 Mrs. Alena McCarthy
image-1
2nd grade
110 Ms. Christi Gleeson
3rd grade
115 Mrs. Eileen Luciano
image-1
4th grade,
5th grade Social Studies
119 Mrs. Zachar
image-1
5th grade,
4th grade Science
118 TBD
DL Resource
114 Ms. Achla BaggaSolomon Upper Grades
image-1
6th grade English Language Arts, 6th-8th grade Accelerated Math
120 Ms. Debra Liu
Solomon Upper Grades
image-1
7th grade English Language Arts,
6th-8th grade Social Studies
107 Mrs. Ann Reis
Solomon Upper Grades
image-1
8th grade English Language Arts,
6th-8th grade Science
118 Ms. Megan Guerra-Syoen
Solomon Upper Grades
image-1
5-8th Math, MTSS
106 Ms. Andrea Richard
image-1
Early Childhood Program for Students with a Significantly Modified
104 Mrs. Christine Gulino-Bobel
image-1
K-2nd grade Early Childhood Program for Students with a Significantly Modified Curriculum with Intensive Supports
117 Ms. Lisa Howsam
image-1
3rd-5th grade Program for Students with a Significantly Modified Curriculum with Intensive Supports
122 Ms. Julie Sak
image-1
6th-8th grade Program for Students with a Significantly Modified Curriculum with Intensive Supports
100 Ms. Deirdre Kenney
image-1
K-8th grade Diverse Learner Resource Teacher 7th grade English Language Arts, 6th-8th grade Social Studies
103 Mrs. Megan Quinn
image-1
K-8th grade Diverse Learner Resource Teacher
  Adriana Perta   K-8 DL Resource teacher
113 Ms. Sheri Chazdon
Solomon Upper Grades
image-1
Case Manager and K-8th grade Diverse Learner Resource Teacher
116 Ms. Mijia Ranquist K-8th grade Mandarin Chinese
113 Mrs. Sarita Ptak
image-1
Counselor
116 Ms. Liz Jones English Language Program Teacher
Library and Computer Lab Ms. Pamela Coleman  Media Resource and Technology Coordinator
Lobby Mrs. Heidi Stirling
image-1
Music
Gym Mr. Chris Martin
image-1
Physical Education
Related Service Providers  
 
  Ms. Sarah Bazarek Nurse
  Mrs. Sarah Baughman Speech Therapist
  Ms. Mary Finnerty Visually Impaired
  Ms. Greer Gilmore Hearing Impaired
  Ms. Mary Griffith Speech Therapist
  Ms. Catherine Huang Social Worker
  Mrs. Mary Klein
image-1
Social Worker
  Ms. Saly Kizhakkekuttu Nurse
  Ms. Nancy Levin Nurse
  Mrs. Rita McGovern Occupational Therapy
  Ms. Mary Mulroe Occupational Therapy
  Ms. Sarah Roberts Physical Therapist
  Ms. Julie Sternstein Psychologist

Paraprofessionals and Staff

 
 
  Mrs. Mona Abraham
Lunchroom Attendant
  Officer Gerardo Alvarado
Security Officer
Jim Atsaves
Special Education Classroom Assistant
  Ms. Margret Barchim Instructor Assistant
Ms. Ana Bedoya
image-1
Special Education Classroom Assistant
Mrs. Ana Sandoval-Collins
image-1
Special Education Classroom Assistant
  Ms. Angela Jaramillo
Special Education Classroom Assistant
  Ms. Neetha Parr
Special Education Classroom Assistant
  Ms. Julet Lazar
Special Education Classroom Assistant
  Ms. Jaramillo
Special Education Classroom Assistant
  Mr. Larry Guy
Engineer
  Ms. Linda Hill
Teacher Assistant
  Ms. Ricardo Delgado
Teacher Assistant
Ms. Patricia Lara
image-1
Teacher Assistant
  Mr. Shedrick Larks
Custodian
  Siham Matar
Lunchroom Manager
  Mrs. Mindy Oliva
Lunch/Recess/Support
Fallon Panzke
Special Education Classroom Assistant
Neetha Perry
Special Education Classroom Assistant
Mrs. Ayesha Quadri
Special Education Classroom Assistant
  Rafael Salazar
Special Education Classroom Assistant
  Humera Syeda
Special Education Classroom Assistant
  Mrs. Angela Tamborino
image-1
Special Education Classroom Assistant
  Alexa Wiviott
Special Education Classroom Assistant
  Ms. Francy Vargas
image-1
Special Education Classroom Assistant
  Carmen Velez
Custodian
  German Villasenor
Security Officer